KONST / Oljemålningar / Oljemålning 12409457
*
nr 1240 9457
Max Marcus
(1879-1955), Sverige
Oljemålning, Motiv från Gotland. Signerad, daterad 1901. Olja på duk, 73x58
Kondition: skadad duk
Max Marcus, svensk målare född 1879 i Stockholm, död 1955.
Följerätt
Utrop:
600 kr
Såld:
350 kr
Sista tid för bud online:
måndag 11 mars 2019
kl 19:45:22
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
8/3 17:00:46
1
Vinnande bud
11/3 18:05:35
2
250 kr
11/3 18:05:35
1
300 kr (Budbetjänt)
11/3 18:06:07
2
350 kr
11/3 18:06:07
1
(budbetjänt)
Läs om budbetjänten
- Konstnär/Designer
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gotland gotlandsmotiv gotländskt motiv gottland max marcus motiv från gotland olja olja på duk oljemålning oljemålningar svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
-
2078 Akryl
Agneta Von Koskull. Signerad, daterad 1989. Akryl ..//
Auktionen avslutas
imorgon
17 juni kl 20:44
-
2042 Akvarell
+ oljemålning, 2 st, Mary Norberg, stilleben. Sign..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
imorgon
17 juni kl 18:53
-
2147 Olja & collage
Laila Prytz (1907-1982), Sverige. "Den stora stjär..//
Auktionen avslutas
imorgon
17 juni kl 19:37
-
2004 Oljemålning
Ada Otema (1910-1996), Sverige. Komposition. Signe..//
Aktuellt bud: 800 kr
Auktionen avslutas
imorgon
17 juni kl 19:55
-
2113 Oljemålning
Agda Holst (1886-1976), Sverige. Signerad, daterad..//
Auktionen avslutas
imorgon
17 juni kl 19:11
-
5295 Oljemålning
Anders Altzar (1886-1939), Sverige. Landskapsmotiv..//
Auktionen avslutas
imorgon
17 juni kl 19:23
*
Max Marcus
Kondition: skadad duk
Max Marcus, svensk målare född 1879 i Stockholm, död 1955.
Läs om budbetjänten
nr 1240 9457
Max Marcus
(1879-1955), Sverige
Oljemålning, Motiv från Gotland. Signerad, daterad 1901. Olja på duk, 73x58
Kondition: skadad duk
Max Marcus, svensk målare född 1879 i Stockholm, död 1955.
Följerätt | |
---|---|
Utrop: | 600 kr |
Såld: | 350 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 11 mars 2019 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
8/3 17:00:46 | 1 | Vinnande bud |
11/3 18:05:35 | 2 | 250 kr |
11/3 18:05:35 | 1 | 300 kr (Budbetjänt) |
11/3 18:06:07 | 2 | 350 kr |
11/3 18:06:07 | 1 | (budbetjänt) |
Läs om budbetjänten
- Konstnär/Designer
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gotland gotlandsmotiv gotländskt motiv gottland max marcus motiv från gotland olja olja på duk oljemålning oljemålningar svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
-
2078 Akryl
Agneta Von Koskull. Signerad, daterad 1989. Akryl ..//
Auktionen avslutas
imorgon
17 juni kl 20:44 -
2042 Akvarell
+ oljemålning, 2 st, Mary Norberg, stilleben. Sign..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
imorgon
17 juni kl 18:53 -
2147 Olja & collage
Laila Prytz (1907-1982), Sverige. "Den stora stjär..//
Auktionen avslutas
imorgon
17 juni kl 19:37
-
2004 Oljemålning
Ada Otema (1910-1996), Sverige. Komposition. Signe..//
Aktuellt bud: 800 kr
Auktionen avslutas
imorgon
17 juni kl 19:55 -
2113 Oljemålning
Agda Holst (1886-1976), Sverige. Signerad, daterad..//
Auktionen avslutas
imorgon
17 juni kl 19:11 -
5295 Oljemålning
Anders Altzar (1886-1939), Sverige. Landskapsmotiv..//
Auktionen avslutas
imorgon
17 juni kl 19:23